Leading Manufacturer of 160 kva three phase electrical transformer, 315 kva three phase electrical transformer, 250 kva three phase electrical transformer, 630 kva three phase electrical transformer, 1000 kva three phase electrical transformer and 2500 kva three phase electrical transformer from Ghaziabad.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 160 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 445000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 315 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 375000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 250 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 795000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 630 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1095000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1000 kVA |
| Rated Power | 1000 kVA (1 MVA) |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Winding Material | Copper |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2475000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2.5 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1295000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.250 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 925000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 800 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 625000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 500 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 525000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 400 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 kVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1695000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1600 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1975000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 25 kVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 295000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 200 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 63 kVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2885000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3255000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3.5 MVA |
| Primary Voltage | 33 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Winding Material | Copper |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 415 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3825000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 4 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 33 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 415 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4155000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 4.5 MVA |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Winding Material | Copper |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4455000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 5 MVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Standard | IS 1180 |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Izharuddin (CEO)
Power Tech Transformers And Electricals
Plot No.03 / 04, Khasra No.74, Industrial Area , Morta, Ghaziabad - 201003, Uttar Pradesh, India